Krušpán - tvarovanie (buxus topiary) a jeho ochrana

Tkruspp-111.jpg, 20 kB V prvom roku po zasadení sa krušpán nedoporučuje strihať. V ďalších rokoch sa odstraňujú len špičky výhonkov a tak sa podarí dostatočné rozvetvovanie a zahusťovanie živého plota.
Krušpán sa tvaruje dvakrát ročne prvý krát v máji a potom koncom leta, neskôr sa nedoporučuje strihať, lebo mladé výhonky musia do zimy vyzrieť. Systematický rez má výrazný vplyv na vitalitu živého plota. Krušpán pre svoju dobrú regeneračnú schopnosť dobre znáša aj radikálny, hlboký rez. Je možné presadiť aj starší krík, no tento najskôr výrazne zrežte a presádzajte aj s koreňovým balom. Pomocníkom pri strihaní môže byť natiahnutý špagát. Na strihanie menších tvarovaných krušpánov sa používajú špeciálne nožnice, na väčšie použite nožnice na živý plot. Nožnice na strihanie by mali byť ostré a naolejované. Ak chcete mať nepretržite dokonalé tvary, tak je možné strihať od júla do začiatku septembra každé tri týždne

Tbuxuwww-169.jpg, 19 kB Najčastejším škodcom je méra krušpánová, ktorá sa odstraňuje v júli až auguste chemickými prípravkami, napr. Decis Flow 2.5, Anthio 25, Karate, Zeon 5 CS, Tiazol 50EW. Ďaľším škodcom je byľomor krušpánový a ochrana spočíva v postreku rastlín v čase rojenia v polovici mája až júna, keď poletuje okolo kríkov. Prvý postrek (Karate, Zeon 5 CS) sa aplikuje v priebehu týždňa, druhý (Tiazol 50EW) o dva týždne neskôr. Najlepšou ochranou je však okamžité odstránenie a spálením napadnutých častí krušpánu a účinnou prevenciou je najmä pravidelný rez. Chemická ochrana však nie je nevyhnutná. Po premnožení byľomora krušpánového spravidla nasleduje pokles populácie a následná regenerácia krušpánu.

designed by xxxmatko.aspone.cz | www.ingmokran.sk