Krušpán - pestovanie a použitie

Krušpán je veľmi nenáročný, rastie tak na slnečných, ako aj tienistých miestach, v ľahších i ťažších zeminách, znesie i suchšie stanovište a voči zime je pomerne odolný. Najlepšie sa mu však darí na slnečných až polo tienistých miestach v hlinitej a vlhkej pôde. Veľmi dobre znáša strihanie. Nevadí mu znečistené a prašné prostredie pri cestách. Ak je pôda ťažká, primiešajte do nej rašelinu, pretože krušpán citlivo reaguje na vápenatú pôdu.

BG(43).jpg, 56,3 kB Najčastejšie sa krušpán využíva ako živý plot, na ochranu pred prachom a hlukom alebo na oddelenie plôch rôzneho využitia ( napr. trávnik od zeleninových hriadok). Zachytávaním prachu sa znižuje počet mikroorganizmov, lebo ich na listoch ničí ultrafialové žiarenie. Pre živé ploty sa krušpán sadí s medzerami 25 až 35 cm podľa plánovanej výšky plota (čím vyšší tým väčšia vzdialenosť od seba).

14buxus_park.jpg, 31,1 kB Pre lepší počiatočný efekt pri živých plotoch sa doporučuje na začiatok zasadiť sadenice s polovičnými medzerami a neskôr každý druhý presadiť na iné miesto. Na nízke ploty do 40cm sa najčastejšie používa krušpán drobnolistý a do 70cm krušpán vždyzelený Suffruticosa Pre farebné spestrenie sa používajú krušpány s bielo zelenými listami (Argenteovariegata), žltozelenými listami (Aureovariegata, Elegans), svetlozelenými (krušpán drobnolistý) a tmavozelenými (Angustifólia). Čoraz obľúbenejšie je použitie krušpánu vo forme figurálnych tvarovaných kríkov a gúľ vo vegetačných nádobách na balkónoch a terasách a pred hotelmi. Vídať ich aj dočasne umiestnené v interiéroch pri rodinných oslavách. Tvarovaný krušpán vo forme kužeľa je najlepšie riešenie, ak ste zástanca vianočných stromčekov v črepníku. Na výzdobu hrobov je krušpán používaný od nepamäti, veľmi efektne pôsobí s kvetmi a hlavne, nevyžaduje si veľkú starostlivosť. Krušpán je vďačný objekt aj pre milovníkov bonsajov.

designed by xxxmatko.aspone.cz | www.ingmokran.sk