Krušpán - jednička medzi okrasnými drevinami

Krušpán (latinsky Buxus, anglicky Boxwood, česky Zimostráz, maďarsky Puszpáng) je stálo zelený okrasný krík, alebo malý strom, ktorému sa svojou výnimočnosťou a osobitosťou snáď žiadna iná okrasná drevina nevyrovná. Patrí medzi najstaršie rastliny, ktorými si ľudia zdobili svoje obydlie. Na formálne ploty ho používali už starí Egypťania, neskôr Gréci a Rimania.

222strihany_buxus.jpg, 33 kB Krušpán je aj kvalitné drevo, ktoré sa v minulosti používalo na výrobu hudobných nástrojov, príborov a hrebeňov a je dodnes veľmi žiadané. Krušpán je však niečím viac ako rastlina či drevo. Krušpán je symbol. Putuje s človekom oddávna, sprevádza ho v radostných okamihoch pri narodení, na oslavách a svadbách, no aj vo chvíľach smútku na cintorínoch. Krušpán symbolizuje život, vytrvalosť, statočnosť, nesmrteľnosť a zmŕtvychvstanie. Povestný je svojou nenáročnosťou na podmienky v akých je schopný existovať. Prirodzene rastie po celom svete, od Japonska cez Čínu, africký Madagaskar, od Kaukazu cez Anglicko až po Mexiko. Ako pestovaná rastlina určite nechýba v žiadnej krajine na svete.

333buxus_sempervirens.jpg, 18 kB U nás na Slovensku je najčastejší krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens), krík vysoký od 20 cm až do 3 metrov, ktorý pochádza zo Stredomoria. Má mohutné korene, krátke konáre, listy 15 až 25 mm dlhé kožovité tmavozelené lesklé, na rube svetlejšie. Rastlina kvitne v marci až apríli a plodom je gumovitá tobolka s rožkatými výčnelkami. Krušpán vždyzelený má vyšľachtených veľa odrôd. Rotundifolia je vysoká odroda, Suffruticosa je malá pomaly rastúca, Aureovariegata a Elegans sú so žlto panašovanými lístkami, Variegata zas s bielo panašovanými lístkami. Naše klimatické podmienky veľmi dobre znáša aj krušpán drobnolistý (Buxus microphylla). Listy má bledozelené, úzke predĺžené , je hustejší a otužilejší ako krušpán vždyzelený. Pochádza z Japonska. Známe je použitie krušpánu vo francúzskej zámockej architektúre vo forme živých plotov a živých sôch (topiary garden) a v záhradách východoázijského typu. V súčasnosti najviac krušpán vídať ako ozdobu pred hotelmi, reprezentačnými priestormi vo vegetačných nádobách, ale i zasadené v zemi v predzáhradkách rodinných domov. Ako jedna z mála rastlín dokáže vašu záhradu obohatiť aj v zime. Časté je aj využitie krušpánu pri aranžovaní a výzdobe, keďže vetvičky si dlho zachovávajú svoj svieži vzhľad.

Krušpán je mimoriadna rastlina, ktorá dokázala očariť mnohých ľudí po celom svete. Je živá tvárna hmota, ktorá Vám dáva šancu stať sa tvorcom živého diela. Dokáže si získať človeka na celý život.

designed by xxxmatko.aspone.cz | www.ingmokran.sk